Startup Weekend’de 2. Olan InstaBaskı Projesinin Fikirden Traction’a 54 saatlik Maratonu

Image

Geçtiğimiz haftasonu Startup Weekend 2012‘de ikinci olan InstaBaskı projemizde, 3’ü üniversite 1. sınıf öğrencisi 5 kişilik takım olarak bizim için çok keyifli ve öğretici kesintisiz bir 54 saat yaşadık.

“Weekend” cuma günü akşamüstü Özyeğin Üniversitesi’nde başladı. Non-stop pazar öğleden sonraya kadar devam etti. Hüsnü Özyeğin’in vizyoner yaklaşımıyla kurduğu üniversitedeki atmosfer beni çok etkiledi. Focus’u girişimcilik olan bir üniversite nasıl olmalıysa işte öyle bir ortam var Özyeğin’de. Öğrenciler her vesileyle girişimciliğe teşvik ediliyor.

Image

Yine haftasonu bizimle eş zamanlı olarak düzenlenen birçok şehirdeki farklı liselerin ve üniversite öğrencilerinin katıldığı Asansör Konuşması Yarışması da bunun örneklerinden sadece biriydi. Juri üyeleri tabii ki başta Hüsnü Özyeğin olmak üzere, Ali Sabancı ve üniversiteden arkadaşı olmaktan gurur duyduğum sıradışı girişimci Alemşah Öztürk idi.

Üniversite bünyesinde kurulan Girişim Fabrikası’nda başta İhsan Elgin olmak üzere iyi bir takım Türkiye’de teknolojik girişimcilik adına önemli faaliyetler yürütüyor. Yurtdışında çok popüler olan ancak Türkiye’de henüz çok az insanın üzerine kafa yorduğu, benim de yaklaşık bir yıldır üzerine çalıştığım Müşteri geliştirme (Customer Development), Yalın Teknolojik Girişim (Lean Startup) gibi metodolojilerle iş modeli geliştirme üzerine ciddi çalışmaları var. Bu çerçevede kendi oluştudukları Fit Girişim Tuvali adını koydukları bir model oluşturdular. Bunun eğitimlerine de çok yakında başlıyorlar.

Haftasonuna dönecek olursak, Murat Tortopoğlu’nun takımlarla beraber geçirdiği, arada bir mentorlerin de katıldığı kesintisiz 54 saatlik maratonda çok şeyler öğrendik.

Fotoğraf business’ine getirdiğimiz farklı bir iş modelini sınadığımız projede sıfır yazılımcı ve sıfır grafikerle oluşturduğumuz karşılama sayfamıza sıfır reklamla pazar günü 5 saatte 88 abonelik isteği aldık.

Pazar günü yapılan final sunumlarında, bu traction’ın üzerine, sunuma iyi hazırlanıp yaptığımız teknolojik pivotu da juriye iyi anlatabilseydik 1’inci olup Rio’daki finallere gitmememiz için hiçbir neden kalmazdı.

Bu deneyim, önceden var olan bir business olsa bile dışarı çıkıp müşterilerle konuşup ürün değil müşteri geliştirmenin (customer development) ve yalın teknolojik girişimin (Lean Startup) ne kadar önemli olduğunu ispat etti.

Girişimcilik adına yaptıkları ve bu iyi planlanmış keyifli haftasonu için Özyeğin Üniversitesi’ne ve Girişim Fabrikası ekibine ve tabii ki Startup Weekend’in organizatörü Tuğçe Ergül’e teşekkürler…

Advertisements

1 thought on “Startup Weekend’de 2. Olan InstaBaskı Projesinin Fikirden Traction’a 54 saatlik Maratonu”

  1. Startup Weekend, yalın girişimciliğin en kısa sürede etkin şekilde öğrenilip, uygulanabileceği bir ortam ama her ekip bunu idrak edemiyor. pek az kimsenin etkinlik öncesi paylaşılan kaynakları incelediği bir ortamda bu yaklaşımlara inanların ve uygulayanların sonunda başarılı olacağı aşikar. Gayret ve desteklerinizi bizi bu tip etkinlikleri yapma inancımızı arttırıyor. çok teşekkürler. umarım fikir üzerine aynı konsantrasyonda ilerlemeye devam edersiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s